Translate

Apie mane

Mano nuotrauka
Įdomios knygos, puikūs filmai, skanus maistas ir gera muzika, dar kelionės - tolimos ir artimos - dalykai,kurie praskaidrina mano kasdienybę. Džiaugiuosi galėdama visu tuo pasidalinti su Jumis.

2019 m. kovo 11 d., pirmadienis

Mari Jungstedt Nežinomas

   Viršelis. Mari Jungstedt  Nežinomas (švedų kalba Den inre kretsen, anglų kalba Unknown),  leidykla  Obuolys, 2016 m., iš anglų kalbos vertė Simonas Vaitkus, Gytautė Gružauskaitė, 368 psl.  
  Apie knygą. Mari Jungstedt (g. 1962 m.) – garsi švedų žurnalistė, dažna televizijos pokalbių laidų viešnia ir kriminalinių romanų autorė, pati vasaras leidžianti Gotlande su vyru, kilusiu iš Visbio. Iš trylikos Mari detektyvų su vyriausiuoju inspektoriumi Andersu Knutu du  virto televizijos filmais.
   Paprastu pasakojimu meistriškai kurianti atmosferą ir įtampą M. Jungstedt laikosi geriausių H. Mankellio, H. Nesserio ir K. Fossum detektyvų tradicijos. „Nežinomas“ – naujas rašytojos romanas vykstantis Švedijos Gotlando saloje.  Į Gotlandą atėjo vasara, o su ja į salą sugužėjo tarptautinė archeologijos studentų grupė, kuri imasi kasinėti senovės vikingų gyvenvietę. Nerūpestinga atostogų dvasia ir tvirta bendrystė išgaruoja it laužo dūmas, kai staiga pradingsta 21-ų metų studentė Martina, atkakusi iš Nyderlandų. Netrukus pasklinda kalbos, kad mergina neva slapta susitikinėjo su vienu iš salos gyventojų. Ar tikrai Martinos dingimas yra vasariškos meilės intrigos pasekmė? Vargu... mat netrukus vietos ūkininko lauke aptinkamas sumaitotas arklio kūnas. Tada plūsteli nauja gandų banga, kurią sukelia viena įdomi šio įvykio aplinkybė: arklys rastas be galvos, o ši kažkur pradingusi.
  Kai galiausiai tyrimo imasi inspektorius Andersas Knutas, jis net neįtaria, kad teks akis į akį susidurti su Gotlando vikingų praeitimi. Atsiranda ir dingusi mergina, o tiksliau, medyje kabantis jos lavonas. Paaiškėjus, kad merginos oda išmarginta keistais ritualiniais ženklais, nebelieka jokių abejonių, jog kažkas šaukiasi senųjų Gotlando dievų. Martina nužudyta pagal senovinį vikingų ritualą, skelbiantį, kad bus ir daugiau mirčių... Ar inspektorius suspės įminti šiurpią vasaros paslaptį?
   Mano nuomonė. Bibliotekoje paskaitinėjusi knygos anotaciją, nutariau – reikia perskaityti, turėtų būti įdomu. Net nepagalvojau, kad detektyvo Anderso Knuto ir žurnalisto Johano Bergo tyrimai prasidėjo knygose ,,Nematytas" ir ,,Nutylėtas", o ši jau trečioji. Žodžiu, ėmiausi iš kito galo, bet nieko, turinys ir kokybė nuo to, tikiuosi, nenukentėjo. Neskubriai dėstomas siužetas, veikėjai labai aiškiai pasiskirstę grupėmis: studentai archeologai, dėstytojai, detektyvai ir žurnalistai bei jų šeimos nariai, todėl nesunku susigaudyti ir įsiminti vardus. Nėra ryškiai išreikštų pagrindinio herojaus (detektyvo Anderso Knuto) neurastenijos ir alkoholizmo požymių, kas ypač populiaru pastarojo meto skandinavų detektyvuose :). Daug dėmesio skirta tiek detektyvo Knuto, tiek žurnalisto  Bergo asmeniniam gyvenimui, tačiau tai visiškai neiškrinta iš konteksto, sakyčiau, net plačiau atskleidžia pagrindinių veikėjų charakterius. Nusikaltimai, žinoma šiurpūs, tačiau autorė moka taip perteikti įvykius, jog juoda realybė neatrodo tokia juoda. Knygą perskaičiau per savaitgalį, tad galiu drąsiai teigti, kad skaitosi lengvai, greitai, siužetas įtraukia savo įvairove, intriga išlaikoma iki galo, nors, teisybės dėlei, turiu pasakyti, kad žudiką įtariau jau nuo knygos vidurio.  


   Įvertinimas. 2 (1 - neverta skaityti, 2 - gera, 3 - būtina perskaityti). 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą