Translate

Apie mane

Mano nuotrauka
Įdomios knygos, puikūs filmai, skanus maistas ir gera muzika, dar kelionės - tolimos ir artimos - dalykai,kurie praskaidrina mano kasdienybę. Džiaugiuosi galėdama visu tuo pasidalinti su Jumis.

2013 m. balandžio 6 d., šeštadienis

Jo Nesbø ,,Gelbėtojas"


Viršelis. Jo Nesbø ,,Gelbėtojas" (Frelseren), Baltos lankos, 2012, iš norvegų kalbos vertė Giedrė Rakauskaitė.
Autorius. Jo Nesbø  – tarptautiniu mastu pripažintas kriminalinių romanų norvegų rašytojas. Jo pirmasis romanas buvo išspausdintas Norvegijoje 1997 metais ir iškart tapo sensacija. Jo Nesbø  išleido jau devynias knygas, kurių pagrindinis herojus detektyvas Haris Hūlė.
   Nesbø gimė (1960.03.29) ir gyvena Osle,  jis baigė “Norwegian School of Economics”, po jų dirbo finansų srityje. Po darbo jis atsipalaiduodavo rašydamas ...dainas, todėl pasitaikius galimybei jis su jaunu džiazo bosininku įkūrė grupę Di Derre ir kurį laiką derino darbą finansų srityje ir grupės pasirodymus. Bet pervargęs nuo tokio ritmo, pasiėmė 6 mėnesius atostogų ir iškeliavo į Australiją, kur, būdamas 37 metų,  parašė savo pirmają knygą “The Bat”. Kūrinys buvo puikiai sutiktas kritikų ir skaitytojų. Už jį autorius gavo Stiklinį raktą - premiją, skiriamą geriausiam skandinavų detektyvų rašytojui, taip pat prestižinį Riverton apdovanojimą - jis teikiamas geriausiam Norvegijos metų kriminalinio kūrinio autoriui.
Interviu su Jo Nesbo galima pasiskaityti http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-11-19-jo-nesb-net-neramu-kaip-man-viskas-sekasi/110392 .
 Jo Nesbo bibliografija:
 • Flaggermusmannen (1997) (English: The Bat, 2012)
 • Kakerlakkene (1998) (English: Cockroaches, 2013)
 • Rødstrupe (2000) (English: The Redbreast, 2006)
 • Sorgenfri (2002) (English: Nemesis, 2008)
 • Marekors (2003) (English: The Devil's Star, 2005)
 • Frelseren (2005) (English: The Redeemer, 2009)
 • Snømannen (2007) (English: The Snowman, 2010)
 • Panserhjerte (2009) (English: The Leopard, 2011)
 • Gjenferd (2011) (English: Phantom, 2012)
 • Politi (2013) (English: Police, 2013)
  • Karusellmusikk (2001) – short stories
  • Det hvite hotellet (2007) (English: The White Hotel)
  • Hodejegerne (2008) (English: Headhunters)
  • Sønner (2014)
   • Doktor Proktors prompepulver (2007) (English: Doctor Proctor's Fart Powder)
   • Doktor Proktors tidsbadekaret (2008) (English: Doctor Proctor's Fart Powder: Bubble in the Bathtub)
   • Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje (2010) (English: Doctor Proctor's Fart Powder: Who Cut the Cheese? also known as Doctor Proctor's Fart Powder: The End of the World. Maybe)
   • Doktor Proktor og det store gullrøveriet (2012) English: Doctor Proctor's Fart Powder: The Great Gold Robbery).
 Trumpai. ,,Gelbėtoją" pastebėjau šių metų Knygų mugėje. Pasidomėjau anotacijomis, autoriumi, skaitytojų nuomone ir nutariau - skaitysiu. Neapsigavau. Atradau dar vieną detektyvų autorių iš Šiaurės šalių (rašiau, kaip atradau K. Alvtegen). Tai pirmoji mano pažintis su norvegų rašytojo Jo Nesbø kūryba. Nesu skaičiusi nei ,,Raudongurklė", nei ,,Pentagrama". Šias knygas sieja pagrindinis veikėjas policininkas Haris Hūlė, tačiau istorijos, pasakojamos knygose, tarpusavyje nesusiję, todėl nieko nepraradau su Hariu susipažinusi paskutinėje trilogijos dalyje :)
   Pasakojimas prasideda prieš 12 metų įvykdytu nusikaltimu - Gelbėjimo  Armijos stovykloje išprievartaujama 14-metė mergaitė. Po įžangos skaitytojas vėl atsiduria dabartyje, kur per Šv. Kalėdas Oslo viduryje, aikštėje nušaunamas Gelbėjimo Armijos savanoris, dalinantis labdaringą sriubą. Žudikas, atlikęs darbą, planuoja išskristi iš Oslo, tačiau dėl blogo oro atšaukiami visi reisai. Laukdamas savo lėktuvo jis laikraštyje perskaito apie žmogžudystę ir supranta, kad nušovė ne tą žmogų. Jis vėl grįžta į miestą ieškoti tikrosios aukos. Gelbėjimo Armijos savanorio žmogžudystę imasi tirti Oslo kriminalinės policijos inspektorius Haris Hūlė - atsiskyrėlis, girtuoklis, tačiau nepakeičiamas darbuotojas narpliojant sudėtingas kriminalines bylas.
   Romano pradžioje buvo sunku susigaudyti, atsirinkti kas prie ko  - daug herojų, daug, lyg ir tarpusavyje niekuo nesusietos, medžiagos.  Pykau, kad negaliu susikoncentruoti, pasimetu tarp personažų, tačiau knygos padėti negalėjau, ji traukė kaip magnetas. Ir pasiteisino. Kuo toliau skaičiau, tuo daugiau žavėjo rašymo stilius, prisijaukinau herojus ir su didžiausiu malonumu pasidaviau autoriaus vedama po tamsius Oslo skersgatvius ir ne ką šviesesnius personažų gyvenimus, kol visos istorijos aiškiai ir logiškai sugulė į vieną motyvuotą nusikaltimo paveikslą.
Jo Nesbø tikrai žino, kokiais būdais išlaikyti dėmesį.  Supratau, ši knyga tai  mano pažinties su  Hariu Hūle pradžia.
Įvertinimas. 5/5


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą