Translate

Apie mane

Mano nuotrauka
Įdomios knygos, puikūs filmai, skanus maistas ir gera muzika, dar kelionės - tolimos ir artimos - dalykai,kurie praskaidrina mano kasdienybę. Džiaugiuosi galėdama visu tuo pasidalinti su Jumis.

2015 m. gegužės 22 d., penktadienis

F.Scott Fitzgerald Didysis Getsbis

Vienas sakinys.  ,,Taip, mes stengiamės plaukti pirmyn kovodami su srove, bet ji vis neša ir neša mūsų laivelius atgal į praeitį." (292 psl.)
 Žanras. Romanas.
Viršelis. F. Scott Fitzgerald  Didysis Getsbis ((The Great Gatsby), 2013, leidykla ,,Obuolys", 320 psl., iš anglų kalbos vertėGražina Zolubienė.
Apie autorių. Francis Scott Key Fitzgerald gimė Sent Pole, Minesotos valstijoje 1896 m. Eduardo ir Merės  Fitcgerald šeimoje. Tėvas prekiaudamas pintais baldais, bankrutavo, paskui dirbo įmonėje ,,Procter and Gamble" bet iš ten buvo atleistas. Kai Scott sukako 12 metų šeima jau gyveno iš motinos gauto palikimo. Ir visai neblogai gyveno. Scott  lankė Sent Polo akademiją, pradėjo rašyti. Pirmas jo literatūrinis bandymas - detektyvinis apsakymas - pasirodė mokyklos laikraštėlyje. Įstojo į Prinstono universitetą, tačiau jo nebaigė - mokslą apleido dėl literatūrinių pratybų. Išėjęs akademinių atostogų  Scott įstojo į kariuomenę. Buvo įsitikinęs, kad kare greit žus, todėl greitosiomis parašė romaną ,,Romantiškas egoistas" ir nusiuntė jį leidyklai. Romaną leidykla atmetė,prašydama jį pataisyti. 1918 m. Scott buvo paskirtas Šeridano stovyklą netoli Montgomerio Alabamos valstijoje. Čia sutiko ir įsimylėjo Alabamos aukščiausiojo teismo teisėjo dukterį Zeldą Sayre.  Tuo pat metu Scott vėl siunčia savo jau pataisytą romaną laidyklai, ir vėl jis atmetamas. Karas baigėsi ir Fitzgerald'as išvyksta į NewYork ieškotis darbo, kad galėtų vesti Zeldą, deja, mergina, nenorėdama laukti kol Scott praturtės, sužadėtuves nutraukia. 
   1919 m. Scott metė darbą ir sugrįžo į Sent Polą perrašyti romano ,,Šioje rojaus pusėje", jį spaudai priėmė Skrbnerio leidykla. Scott, kad užsidirbtų pinigų,  pradėjo rašinėti trumpus apsakymus  masinių tiražų žurnalams. 1920 m. pasirodęs romanas ,,Šioje rojaus pusėje" per vieną naktį išgarsino 24 metų Fitzgerald'ą ir po savaitės NewYork'e jis vedė Zeldą Sayre. Pora gyveno prašmatniai, rengė vakarėlius, bendravo su rašytojais. Scott parašė antrąjį romaną ,,Gražūs ir prakeikti". 1921 m. sutuoktiniai pirmąsyk keliavo po Europą, paskui apsigyveno Sent Pole, kur gimė vienintelė jų duktė Frances Scottie.
   Fitzgerald'as tikėjosi praturtėti parašęs pjesę ,,Daržovės".  1923 m. šeima persikėlė gyventi į Great Neck, kad būtų arčiau Brodvėjaus, deja, tai nepagelbėjo,  jo pjesė nepraėjo peržiūros ir rašytojas vėl gelbėjosi rašydamas trumpus apsakymus populiariems dienraščiams.  Tuo metu nesibaigiantys vakarėliai, pramogos privedė prie alkoholizmo. Apsvaigus būdavo ir Zelda - po vakarėlių namuose nesibaigdavo ginčiai ir barniai. Girtuoklio reputacija pagimdė mitą, kad jis neatsakingas rašytojas, tačiau Fitzgerald'as niekada nesėsdavo rašyti būdamas girtas. Ieškodami ramybės Fitzgeraldai 1924 m. išvažiavo į Prancūziją, kur per vasarą ir rudenį Scott parašė savo šedevrą ,,Didyjį Getsbį". Bet šeimoje santykiai pašlijo, nes Zelda įsimylėjo prancūzą lakūną. Šeima persikėlė į Romą, kur Scott baigė romano korektūras. Knyga buvo išleista, liaupsinama kritikų, tačiau perkama vangiai. Jie grįžo į  Paryžių ir čia gyveno iki 1926 m.  Ketvirtoji Fitzgerald'o knyga, pavadinimu ,,Vaikinas, nužudęs savo motiną", arba ,,Mūsų tipas", arba ,,Pasaulio mugė", sunkiai judėjo į priekį. Šeima sugrįžo į Ameriką. Zelda pradėjo mokytis šokti. 1929 m. pavasarį jie vėl grįžo į Paryžių, kur intensyvios baleto pamokos pakelnė Zeldos sveikatai ir atitolino juos vienas nuo kito. Zelda buvo gydoma Šveicarijoje. Jos gydymui reikėjo pinigų, todėl Scott vėl teko rašyti apsakymus laikraščiams. 1931 m. jie grįžo į Ameriką, apsigyveno Montgomeryje. Zeldos sveikata pablogėjo, ji vėl buvo paguldyta į  ligoninę, ir iki gyvenimo pabaigos gyveno ligoninėse ir sanatorijose. 1934 m. buvo išspausdintas ketvirtasis Fitzgerald'o romanas ,,Švelni naktis". Rašytojas vis daugiau gėrė, prasiskolino ir prarado namus. Būdama vos keturioliko dukra turėjo persikelti gyventi į bendrabutį Obersų šeima tapo jos globėjais. 1937 m. Fitzgerald'as pritaikė E.M.Remarko ,,Tris draugus" ekranizacijai ir buvo išgirtas Holivude. Jis vėl atsitiesė - sumokėjo skolas, lankė Zeldą, likusią Rytinėje Amerikos dalyje. Holivude Fitzgerald'as sutiko kino apžvalgininkę Sheilah Graham ir įsimylėjo. Dėl girtuoklysčių  1938 m. pabaigoje kino bendrovė jo paslaugų atsisakė - vėl teko uždarbiauti laikraščiuose. Pradėjo romaną iš Holivudo gyvenimo ,,Paskutinio magnato meilė", jau buvo parašęs daugiau nei pusę knygos, kai 1940 m. gruodžio 21 d. mirė nuo širdies smūgio Sheilah Graham bute. Zelda Fitzgerald žuvo per gaisrą 0HAilando ligoninėje 1948 m.
  Siužetas trumpai. Trečias dešimtmetis, džiazo amžius: prohibicijos įstatymas, Chanel No. 5 kvepalai, pirmasis įgarsintas filmas, Peliukas Mikis, šampanas, čarlstonas ir fokstrotas iki paryčių. Anot F. Scotto Fitzgeraldo, „stebuklų, meno, pertekliaus ir satyros amžius“. I pasaulinio karo veteranas iš vidurio vakarų Nikas Karavėjus persikelia į Long Ailandą, nuvorišų pamėgtą rajoną. Šalia gyvena paslaptingas, bet nepaprastai žavingas trisdešimtmetis Džėjus Getsbis, visoje apylinkėje pagarsėjęs turtais ir pasakiškais vakarėliais. Tai, ką jis pasakoja apie save, kelia rimtų abejonių. Akivaizdu tik viena – Getsbis myli žavingąją Deizę Bjukenen, kurios prašmatni vila stovi kitapus įlankos. Kadaise Deizė, mergina iš turtingos šeimos, pažadėjo laukti į karą išvykstančio vargšo kareivio Džėjaus, bet ištekėjo už turtuolio atleto Tomo Bjukeneno. Sugrįžęs namo ir sukaupęs turtus Getsbis pasišauna bet kokia kaina ją susigrąžinti.
Mano nuomonė. Puiki knyga. Paprasta, neįmantri, mintys reiškiamos trumpais sakiniais. Istorija pasakojama Niko Karavėjaus lūpomis, taip siužetui suteikiama daugiau asmeniškumo. Aiškiai juntama trečiojo dešimtmečio dvasia - baigėsi karas, visi atsipūtę, rengiami nesibaigiantys vakarėliai, liejasi šampanas, moterys tviska prabanga, vyrai puikuojasi savo turtais. Viskas perkama-parduodama, visus valdo pinigai.
   Amerikietiška svajonė šviečia kaip fakelas, ir jos siekiama visokiais būdais - kontrabanda, finansinėmis aferomis, apgaule. Deja, ta svajonė labai trapi. Greit išsisklaido, užgęsta, subyra kaip kortų namelis, kai tik vėjas papučia nepalankia kryptimi. Nelieka meilės, nelieka draugų - kaip buvai vienišas, taip ir miršti vienišas šioje auksinių svajonių šalyje. 
Įvertinimas. 5/5
Ekranizacija. Šis F. Scott Fitzgerald romanas pirmą kartą ekranizuotas dar 1926 m. (deja, neišlikęs), praėjus vos metams po knygos pasirodymo, antrą kartą ekranizuotas 1949 m., trečią - 1974 m. Šis bandymas laikomas labiausiai vykusiu. Filmas pelnė du Oskaro apdovanojimus, Getsbio vaidmenį atliko Robertas Retfordas. Paskutinį kartą kūrinys ekranizuotas 2013 m. Režisierius Baz Luhrmann (jis režisavo ,,Mulen Ružą" , ,,Romeo ir Džiuljeta", ,,Australija"). Vaidina Leonardo DiCaprio, Carey Muligan, Isla Fisher, Joel Edgerton, Tobey Maguire.
  Mačiau - patiko. Dėl siužeto interpretacijos galima būtų pasiginčyti, tačiau vizualioji filmo pusė nuostabi. Akių negalėjau atitraukti. Ne be reikalo 2014 m. Oskaras už kostiumus skirtas šiam filmui.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą